Δευτέρα, 16 Νοεμβρίου 2009

Το Κ.Π.Ε Στυλίδας, στα πλαίσια των δράσεων του Εθνικού θεματικού δικτύου «Γεωπεριβαλλοντικά-Γεωμυθολογικά Μονοπάτια», προτίθεται να οργανώσει την συνάντηση του συντονιστικού του δικτύου και της Παιδαγωγικής ομάδας, στις 20 Νοεμβρίου 2009, καθώς και την Πανελλήνια συνάντηση –σεμινάριο, η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 20 Νοεμβρίου 2009, στη Λαμία, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Ξενοδοχείο «Σαμαράς» και στις 21, 22 Νοεμβρίου 2009 στη Στυλίδα στους χώρους του ΚΠΕ.
Πρόγραμμα:
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2009

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ
09.30-09.45 Προσέλευση
09.45-11.00 Συνάντηση συντονιστικής επιτροπής και Παιδαγωγικής Ομάδας
11.00-11.20 Διάλειμμα-Καφές
11.20-14.00 Συνεδρίαση-Προτάσεις δράσεων
14.00-16.00 ΓΕΥΜΑ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ (Λαμία, Ξενοδοχείο «Σαμαράς»)
17.00-17.30 Προσέλευση-Εγγραφές-Παραλαβή Φακέλων
17.30-17.45 Χαιρετισμοί
17.45-18.00 «Γεωμυθότοποι στη Φθιώτιδα», Βασιλείου Παναγιώτης , εκπρόσωπος ΤΕΔΚ.
18.00-18.15 «…Ουρανός και γη, μορφή μια ήταν και αφού χωρίστηκαν το ένα από το άλλο γέννησαν και έφεραν στο φως δένδρα, πετούμενα θεριά, της γης τα μονοπάτια (Ησίοδος)», Δημητροπούλου Βασιλική, εκπρόσωπος ΣΕΠΕΔ.
18.15-18.30 « Εθνικό δίκτυο -Γεωμυθολογικά – Γεωπεριβαλλοντικά μονοπάτια», Μαρκατσέλης Ευάγγελος, υπεύθυνος ΚΠΕ Στυλίδας, πρόεδρος συντονιστικού του δικτύου.
18.30-19.00 «Γεωμυθολογικά μονοπάτια στην Αργολίδα», Ψύχας Παναγιώτης, Υποδιευθυντής Μουσικού Σχολείου Προσύμνης Αργολίδας.
19.00-19.30 «Γεωμυθολογικά μονοπάτια στη Βοιωτία», Νιαβή Βασιλική, Διευθύντρια 4ου Δ.Σ Λιβαδειάς.
19.30-19.45 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ-ΚΑΦΕΣ
19.45-21.00 «Γεωμυθολογικό Μονοπάτι Όθρυος-Μαλιακού-Ανθήλης-Δελφών: Τμήμα του αρχαιότερου δρόμου επικοινωνίας Υπερβορείων και Μυκηναίων, Ηλίας Μαριολάκος, Ομότιμος καθηγητής Γεωλογίας Πανεπιστημίου Αθηνών, Ιωάννης Μπαντέκας, Drs Γεωλόγος Πανεπιστημίου Αθηνών.
21.00-21.30 Ερωτήσεις – Συζήτηση

Σαββατο 21 νοεμβριου 2009
(Στυλίδα, στους χώρους του ΚΠΕ)
8.30 Αναχώρηση.
9.00–14.30 Εργασία πεδίου σε ομάδες, σε επιλεγμένες περιοχές στην Αγία Παρασκευή-Τραχίνα-Ασωπό-Θερμοπύλες- Θερμές πηγές Δαμάστας-Γοργοπόταμο, με την καθοδήγηση των:
Α) Ομάδας: Μαριολάκου Ηλία, Ομ. καθηγητή Γεωλογίας Πανεπιστημίου Αθηνών, Μπαντέκα Ιωάννη, Drs Γεωλόγο.
Β) Ομάδας: Βουβαλίδη Κωνσταντίνου, Επίκουρου Καθηγητή Φυσικής Γεωγραφίας του τμήματος Γεωλογίας του Α.Π.Θ., Μπαικούση Σπυρίδωνα, δ/ντη Εσπερινού Λυκείου Λαμίας, Γκιώνη Γεωργίου, Γεωλόγου.

ΕΙΣΗΓΗΣΗ
18.00–18.30 «Επίδραση των παλαιοκλιματικών συνθηκών στην ανάπτυξη του πολιτισμού των αρχαίων λαών», από τον Παπαθεοδώρου Γεώργιο, Καθηγητή Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών & Γεραγά Μαρία, Λέκτορα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών
18.30-20.30 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
Α΄ ΟΜΑΔΑ: «Θεατρικό παιχνίδι» , Ζώνιου Χριστίνα, μέλος του Ειδικού Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.
Β΄ ΟΜΑΔΑ: «Φτιάχνω τον δικό μου μύθο και εξηγώ….» Βιωματική προσέγγιση της Γεωμυθολογίας με την μεθοδολογία της ιστοριογραμμής, από την Μουστάκα Μαρία, Καθηγήτρια Γεωλογίας και τον Ευαγγέλου Αθανάσιο, Καθηγητή Πληροφορικής.
Γ΄ ΟΜΑΔΑ: «Μελέτη μικροαπολιθωμάτων ενδεικτικών του παλαιοκλίματος κατά τους προϊστορικούς χρόνους», από τον Παπαθεοδώρου Γεώργιο, Καθηγητή Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών & Γεραγά Μαρία, Λέκτορα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών
20.30-21.00 Παρουσίαση δράσεων των εργαστηριακών ομάδων.
21.00-21.30 Παράσταση θεάτρου σκιών «Κατακλυσμός», από τον Αναγνώστου Γεώργιο, μέλος της Π.Ο. του ΚΠΕ Στυλίδας
ΚΥΡΙΑΚΗ 22 νοεμβριου 2009 (Στυλίδα, στους χώρους του ΚΠΕ)
09.30 Προσέλευση-Καφές
09.30-09.50 «Γεωμυθολογικά μονοπάτια στο Θριάσιο πεδίο μέσα από το μουσείο της Ελευσίνας», Καλεράντε Ευαγγελία, Υπεύθυνη Π.Ε Α/θμιας Δυτικής Αττικής, Ξυλοκότα Αναστασία, Υπεύθυνη Π.Ε Α/θμιας Γ΄Αθήνας, Γεωργόπουλος Αυγερινός, Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Δ΄Αθήνας.
09.50-10.10 «Όταν οι πηγές της Αργολίδας αναβλύζουν μύθους. Η συμβολή ενός εκπ/κού προγράμματος στην ανάδειξη και δημιουργία γεωμυθολογικού πάρκου», Βλάχου Ειρήνη, Υπεύθυνη ΚΠΕ Ν. Κίου.
10.10-10.30 «Μυθολογική προσέγγιση του φαραγγιού Λάφιστα», Σαμαράς Κων/νος, υπεύθυνος ΚΠΕ Βελβεντού.
10.30-10.50 «Στα μονοπάτια των Μύθων-Κωρύκειο Άντρο», Καραβέντζας Θωμάς - Πανάγου Αθανάσιος, ΚΠΕ Άμφισσας.
10.50-11.00 Διάλειμμα καφές
Παρουσίαση εργασιών σχολικών μονάδων του δικτύου
11.00-11.10 «Η Πικερμική Πανίδα και το σημερινό Πικέρμι», Λαζαρής Αντώνιος, ΓΕΛ Πικερμίου.
11.10-11.20 «Το Σπήλαιο της Θεόπετρας. Στα ίχνη του προϊστορικού ανθρώπου», Πουλιανίτης Αθανάσιος, ΣΔΕ Τρικάλων.
11.20-11.30 «Γεωμυθολογικά Μονοπάτια-Κηφισός», Μιχαλόπουλος Θεόδωρος, 1ο ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων.
11.30-11.40 «Αστέρια και μύθοι», Τρικοίλης Διονύσιος, 1ο ΓΕΛ Καλύμνου.
11.40-11.50 «Το μέλλον της άσπρης πέτρας», Καραδημητρίου Δημήτριος, Γυμν. Προμάχων.
11.50-12.00 «Ο Ηρακλής και η Ιόλη», Στασινός Στέφανος, Δ.Σ. Γοργοποτάμου.
12.00-12.10 «Ελληνική Μυθολογία», Καρμίρη Γαρυφαλλιά, 8ο Δ.Σ. Λαμίας & Μαλαχά Ελένη, 18ο Δ.Σ. Λαμίας.
12.10-13.30 Συντονισμός και προγραμματισμός δράσης του δικτύου.
13.30-14.00 Αξιολόγηση του σεμιναρίου και παραλαβή βεβαιώσεων

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου